Sponsor måtte køre sin bil hjem igen

Lumby biler havde udsat en Renault Stationcar i hovedpræmie, hvis en af spillerne i efterårsmatchen skulle slå et hole-in-one. Men selv om der har været 8 hole-in –one på Marielyst Golf Klubs bane i år lykkedes det ikke for nogen af de 79 deltagere i efterårsturneringen at præstere det gyldne slag i søndags. Så Tommy Hacke fra Lumby biler, som selv spillede med, slap altså for at aflevere bilen.

I A-rækken hvor der blev spillet slagspil var Carsten Holdt bedst med 70 nettoslag. Ole Juul blev nummer2 med 72 nettoslag. Samme score fik Bjarne Jensen på 3. pladsen. Nr.4: Flemming Olsen 74

I B og C-rækken blev der spillet efter stablefordsystemet. Henrik Buck blev nr. 1 i B-rækken med 40 points foran klubbens formand Peter Olsen med 36 points. Anders Hansen fra Falster Golfklub blev nummer 3 med 35 points. Nr. 4: Morten Henckel , 34 points

C-rækken:

Nr. 1: Rene Christoffersen 39 points, nr. 2: Tomas Christiansen, Næstved Golfklub 35 points. Nr. 3 : Claus Kreiner Marielyst Golf Klub 35 points, nr.4: Knud Erik Petersen 35 points

Tættest på hul 2 : Anders Simonsen 1,82 meter, tættest på hul 8: Flemming Olsen 6,38 meter, på hul 11: Ingelise Bak 10,38 meter, på hul 14: Søren Nielsen 2,41 meter

Længste drive for kvinder på hul 18 Margit Nielsen

Længste drive for mænd på hul 18 Martin Jørgensen